Zgłoszenia serwisowe

Jak drukować ekologicznie?

29/01/2020

Jak drukować ekologicznie?

Istnieje szereg działań, od najprostszych po strategiczne, aby zadbać o ekologię w biurze. Warto zoptymalizować przede wszystkim proces drukowania, który jest największym złodziejem surowców. Na zmiany nigdy nie jest za późno. Niech Twoje biuro też będzie eko!

Podejście ekoodpowiedzialne zaczyna się od świadomości. Dbanie o ekologię to przede wszystkim unikanie niepotrzebnego zużycia surowców. Odejście od marnotrawstwa w  procesie drukowania to banał, ale jednak nadal najskuteczniejsza metoda, bez której nie da się osiągnąć celu. Oszczędność papieru, energii, materiałów eksploatacyjnych czy nadmiernej produkcji zużytego sprzętu to podstawa unikania marnotrawstwa w biurze i dbania o ekologię.

Nie marnuj!

Proces wdrażania i konsekwentnego monitorowania poziomu marnowania materiałów w biurze nie jest prosty i trwa relatywnie długo, ponieważ wymaga zmian w świadomości i przyzwyczajeniach wszystkich pracowników. Im większa liczba pracowników, tym dłużej będzie trwał proces. Aby zainicjować nowe standardy, na początku trzeba zadbać o komunikację i  przekazać pracownikom ideę zmian. Przedstawić na przykładach i liczbach, ile materiałów eksploatacyjnych jest zużywanych miesięcznie w biurze i o ile można to ograniczyć. Warto też stworzyć dedykowane instrukcje, które pomogą pracownikom w konsekwentnej realizacji. Trzeba również zadbać o  stworzenie realnych możliwości oszczędzania materiałów i dbania o ekologię, czyli wyposażyć biuro w urządzenia drukujące, które będą wspierać pracowników w dbaniu o ekologię.

Na pewno druk?

Jest część dokumentów, których obieg w firmie nie wymaga ich drukowania. Warto stworzyć czytelne dla pracowników procedury i jasno określić, co należy drukować, a czego nie. Często dokument bywa drukowany kilkukrotnie, zanim trafi w docelowe miejsce, gdzie dopiero powinien pojawić się w wersji papierowej. Systemy do obiegu dokumentacji elektronicznej doskonale wspierają biura w ograniczaniu liczby drukowanych kopii oraz pozwalają na dopasowanie rozwiązania do potrzeb danej organizacji.

Eko funkcje urządzeń

Najbardziej skutecznym sposobem dbania o ekologię w procesie drukowania jest rewizja urządzeń, które stanowią wyposażenie biura. Sprzęt może nie być przyjazny dla użytkowników, wadliwy lub przestarzały, przez co pożerający dużo prądu i przysparzający ciągłych problemów z drukiem. Nowoczesne urządzenia biurowe posiadają szereg funkcji wspierających ekologię.

Zwalnianie wydruków na urządzeniu

Jeżeli nastąpiła pomyłka  i niepotrzebnie został wysłany do wydruku dokument, podchodząc do urządzenia można zweryfikować listę plików i usunąć te niepotrzebne.  Pozwala to ograniczyć marnowanie papieru , materiałów eksploatacyjnych oraz energii elektrycznej.

 Skanowanie do telefonu

Nie zawsze musisz mieć przy sobie papier czasami wystarczy skan wysłany prosto z kserokopiarki na twój telefon

Dobra jakość wydruku

Dobra jakość ogranicza kilkukrotne drukowanie tego samego dokumentu. Od razu otrzymuje się świetną kopię. Jeżeli natomiast drukuje się materiały do własnego użytku, wewnętrzne, można zmniejszyć rozmiar i zmieścić 2 strony dokumentu na jednej stronie wydruku. Wysoka jakość wydruku pozwoli bez trudu przeczytać nawet mniejszą czcionkę.

Wydruk centralny

Mała drukarka przy każdym biurku to już przeżytek. Zamiast wielu mniejszych drukarek warto zdecydować się na jedną większą i szybszą, zlokalizowaną w łatwo dostępnym miejscu w biurze. Nowoczesne urządzenia pozwalają szybko i bezpiecznie drukować przez wielu użytkowników, ograniczając tym samym liczbę urządzeń, a więc i plastiku, prądu czy materiałów eksploatacyjnych. Pracownicy podchodząc do kserokopiarki w sposób szybki i łatwy logują się na urządzeniu i zwalniają swój wydruk.

 

Jeżeli chcesz być eko, potrzebujesz pomocy i doradztwa, skontaktuj się z nami! Nasz doradca podczas konsultacji sprawdzi stan Twoich urządzeń w biurze i zaproponuje rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Firma MARKOR oferuje nowoczesne i ekologiczne urządzenia biurowe nie tylko w ramach zakupu, ale również dzierżawy. Skorzystaj i umów się z nami na bezpłatną konsultację. Zrób to dla siebie i dla natury!

Eko wydruk

Dziękujemy za zgłoszenie, niebawem się z Państwem skontaktujemy.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Kontakt
MARKOR Marek Koryczan
80-299 Gdańsk
ul. Feniksa 11
Tel. (58) 555-11-68 do 70
Fax (58) 555-11-68
markor@markor.com.pl
Copyright © 2016 Markor | Polityka prywatności | Realizacja: Studio Brothers